Do Izraele na otočku – Jeruzalém a Tel-Aviv

vstup-do-izraele“Zajedem příští týden na pár dní do Izraele?” píšu přes FB zprávu jedné své kamarádce Janě. Moment musím si vyřídit dovolenou. Vyřízeno? Vyřízeno. Plácnem se přes kapsu, kupujem zpáteční letenky za necelé 2 000 Kč a těšíme se do oblak.

Vždy jsem toužil být u něčeho první, ale čekat před obchodama s iPhonem tři dny ve stanu se mi nechtělo. A tak jsem si odbyl svoji prvenskou premiéru v letadle, 31. 3. 2014 totiž Wizzair spustil novou pravidelnou linku na trase Praha – Tel Aviv. Odletové stání jsme si krátili Červeným Trpaslíkem X a hurá na palubu. Počasí za letu bylo pěkné a když jsme nespali, tak jsme se kochali výhledem nejdříve na Balkánské lesy a pak na Řecké ostrovy.

(p.s.: Takto nakonec vypadal náš itinerář, abyste věděli, o jakých místech článek je)
[nwm_map id=”4″]

Letěli jsme asi rychleji než jsme měli a tak jsme si dali před přistáním ještě jedno vyčkávací pětiminutové kolečko nad pobřežím a pak už přes Tel Aviv (doporučuju sedět vlevo, pěknej výhled vás nemine) hurá na letiště Ben Guriona. Vystupujem, březnová teplota něco málo přes 20 stupňů je akorát a hurá do Jeruzaléma.

izrael jeruzalem ulicky-s-cetkamaVlakem za 23,50 NIS zní sice fajn, ale dorazili bychom tam asi za 4 hodiny (ovšem pokud nespěcháte, cesta vlakem je krásná!), berem tedy Šerut a za 64NIS jsme za hodinu v Jeruzalémě před Jafskou bránou do starého města a jen pár minut dolů trhem s cetkama všeho druhu od našeho dnešního ubytka v Citadel Hostel.

 

 

 

 

 

 

 

damascus-gate izraelPo takové cestě nám vyhládlo, ale máme štěstí, neboť hned naproti maj “nejlepší falafel v Jeruzalémě” – teda alespoň to maj napsáno nad vchodem. No, najedli jsme se :). A hurá objevovat krásy a potýkat se s nástrahami Starého Města, prodírat se davama turistů, kterých je tu o poznání méně než před 14 lety, ale i přesto víc než je zdrávo. A tak se nedivte, že si jdeme od davů odpočinout za zdi Starého města a prohlídnout si Zedechiášovy jeskyně, které se nachází kousek od Damašské brány, ještě asi 200 m dál východním směrem.

jeruzalem izrael zedechiasovy-jeskyneStaré město v Jeruzalémě je krásný, úžasný a fascinující a tyto jeskyně jsou neméně. 20 000 m2 plochy, v některých místech bych tipl výška až 15 metrů a to vše právě v průměru 9 metrů pod chodníky arabské částí Starého města. S Janou jsme se shodli, že není možný tolik prostoru nafotit aby to bylo na fotce vidět, přesto jsem se pokusil. Je to tu dokonce tak velký, že se ztrácíme 🙂

 

izrael a jeruzalem-priprava-na-koncertRychle se tu stmívá a jelikož ve Starém městě, kde právě vrcholí přípravy na večerní koncerty (máme štěstí, přijeli jsme přímo na festival) strávíme ještě kus zítřka, jdeme oskusit město nové, po ulico Jaffo, kde před několika lety udělili první tramvaj v Izraeli. A nejsou to troškaři, linka má zatím 14 km a v plánu je ještě dalších 8.

umelecka instalace v jeruzaleme a izraeliTaky se bavíme jednou uměleckou instalací: kola, na který si můžete sednout, šlapat a – sice nejezděj ale každý něco dělá. Na větrák už je pozdě a přece jen už není přes dvacet stupňů, ale tančící kytky, točící se hodiny, lustr či gramec s nějakým šlágrem ze šedesátých let fungují a pobaví.

 

 

 

 

 

 

jeruzalem-izrael-derech-yaffoDáváme si kafe a říkáme si, jak je ten svět šílenej, že ještě před 12 hodinama jsme byli v Praze..no a taky, že za dalších 48 tam budeme opět. V zimě, bez palm, v zažitých stereotypech..Když tu náhle nás z úvah vyruší místní bezdomovec a něco nám začne říkat. Jakože nerozumím mu ani slovo, ale něco mi říká, že se ptá, či mu nechceme nějak pomoct. No a pravdaže chceme, před odchodem mu jdu dát jeden z koláčků, co jsem koupil na ráno. Na rozdíl od pařížského nevychovance jím nepohrdá.

strecha-citadel-hostel-jeruzalem stare mesto izraelJe pozdě, zítra nás čeká další intenzivní den, jdem dom, kupujem si jahody a jdeme si je ještě užít na střechu našeho hostýlku. Vytahuju svoje fotografické nádobíčko, abyste si mohli tento výhled k nezaplacení i se zvukovou kulisou užít i vy. Tak si rozklikněte obrázek a pokochejte se. A vydejte se s náma na druhý den přes Chrámovou Horu do Tel Avivu.

 
bar-micva-pruvod-jeruzalemDruhý den začínáme stylově, jako správní turisti ve frontě. Cílem je Chrámová hora, a téměř dvě hodiny čekání nám čas od času zpestří nějaký místní kolorit, jako třeba tento průvod reformních Židů u příležitosti Bar micva, neboli přijetí chlapce mezi muže.

Vše má svůj konec, i nekonečná fronta, a nakonec vystupujeme po dřevěné lávce na Chrámovou horu a užíváme si konečně trochu nestísněného prostoru. Můžeme se pohybovat jen v neuzavřených prostorách ale užíváme si to, čas od času je nám nabídnuta neodolatelná prohlídka za pouhých 50 Šekelů, ale nějak ani nemáme zájem.

 

Tak si udělejte klikem na obrázek virtuální procházku, když už jsem si s tím dal takovou práci 🙂

virtualni prohlidka chramova-hora jeruzalem izrael

 

 

Pěkný? tak si můžete dát ještě jednu, tentokrát za zdmi Chrámové hory

jeruzalem za zdmi chramove hory

kocka v jeruzalemeNo, nejen Jeruzalémem živ jest člověk a tak se loučíme se všema místníma kočkama a frčíme do Tel Avivu. Jak jsem psal na začátku, že vlak je super, tak se chceme právě vlakem do Avivu projet. Bohužel v městským autobuse řidič neumí jinak než hebrejsky a tak jsem mu vysvětlil (mojí téměř plynou hebrejštinou za pomoci asi 40 slov), že teda chceme na rakevet, což je vlak. Bohužel je ale rakevet taky tramvaj a tu jak už víte maj v Jeruzalémě taky. A tak nás autobusák neveze na vlak, ale na tramvaj. Díky Ti!!! Jelikož je ale zastávka tramvaje, kde jsme vystoupili, hned vedle autobusovýho nádraží, berem zavděk busem do TA.

V Avivu máme dohodnuté bydlení u mého bývalého spolužáka Dana, který ale musí být zítra brzy ráno v Jeruzalémě a tak nám nechává klíče na smluveném místě (neboť když my si tak cestujem, on musí být v práci) a ubytováváme se sami. V jednom stylovym bytě ve čtvrti jménem Florentin (takový ekvivalent Karlína). Bytík má však jeden malý technický problém, který se nakonec vyřeší po Izraelsku.

Chvíli odpočinek a hurá na pláž, přes (mě) stará známá místa, která se mění před očima – nebo alespoň před fotoaparátem, však posuďte sami.

Leden 2013 Duben 2014

florentin-2013 tel aviv izraelflorentin-2014 tel aviv izrael

tel avivska plaz israelAle už hurá na pláž, to je totiž hlavní atrakce Tel Avivu – 14 kilometrů krásy. Nic než písek a slaný moře a jak to stačí ke štěstí. Jak tak koukáme pod nohy, už i medůzy se tu začínají objevovat. A budou až do půli Srpna. Je tu super už jen tu prostě být, škoda jen, že na pláži to začne kavárensky žít až příští týden, ale to nás nerozhodí.

motorka v tel avivu Brodíme se pár kilometru aprílovým pískem a odbočujem do města, abychom se stihli vidět s naším hostitelem alespoň na jeho cestě mezi prací a Jeruzalémem. Je fajn potkat staré známé, ale když dojde na řeč o tom, co dělá, je hned jasno, že jsme v Izraeli, jeho Job je totiž tak secret, že mi o něm může říct jen to, že dělá pro někoho, kdo je v žebříčku forbesu na vysokym místě a rozhodně ho znám. A jelikož nemá moc košer funkci, tak mi víc říct nemůže.

kaverensky zivot v tel avivuAle fotku s ním máme :). Dvě hoďky upláchnou jak voda, loučíme se abychom sedli na autobus a vyrazili na další avivské rande s jednou další kamarádkou z časů dřívějších.

 

Je to tu město, které nikdy nespí a kde lépe strávit čas, než s přáteli v kavárně, no ne? Přidává se k nám ještě jedna slečna, se kterou se známe teprve 10 minut, ale která nám nabídne vyřešení technického zádrhelu v našem dnešním bytě tak, že nám nabídne klíče od svého bytu. Přijímáme, loučíme se (slečny jdou ještě pařit) a my jdem spát.

 

rano-na-suk-ha-carmel v tel avivuRáno překonávám lenost a jdu se s foťákem v ruce ještě projít Tel-Avivem. Přes Karmelský trh, Allenby, dolů k moři, kolem hostelu Mugraby, kde mě kdysi chtěl nůžkama zabít nějakej Čech, kterej uplách z ČR a měl dojem, že jsem ho právě já přijel najít a zneškodnit, kolem hotelu Galim, kde mi vyprávěl recepční, jak se tam jednou ubytoval nějakej Palestinec, který si odskočil pro cigarety a už se nevrátil. Teda vrátil, ale až za tři dny a s rozbitou hubou, bo si nevzal ID a zrovna ho legitimovali (což byl průšvih i pro hotel, protože ho museli vyklidit, neb si tam ten Palestinec nechal věci..). Ale proč kecám, však se pojďte projít taky. Klikněte a uvidíte.

Allenby tel aviv izrael

nejvyssi budova na strednim vychode vlak na letiste tel aviv

Pak se sbalíme a frčíme na letiště. A já jsem rád za přísloví 3x a dost, protože na tento odlet NEZAPOMENU. Poprvé nám o minutu ujížďí vlak na letiště. OK za 15 minut jede další, máme čas. Dorazíme na letiště a zjišťujeme, že odbavení letů s nízkonákladovkama je na Terminálu jedna, kam nám, hádejte co, odjel shutter asi před třema minutama. Ale co, stále máme rezervu, navíc když jsem letěl z Terminálu č. 1 minule, byl jsem tam skoro sám. Pravda, když nakonec teda po půl hodině přijíždí shutter bus rezerva už není, vlastně je to knap, ale snad to bude OK.

Bus k T1 odjíždí a my v něm, už nám nic nestojí v cestě, snad jen, NAPROSTO ŠÍLENÁ FRONTA K SECURITY CHECKU. Ano, rezervu už nemáme, za tři minuty zavírá dle rozvrhu brána, tohle vypadá na dobrou hodinu a půl a tak už mě nenapadá nic jiného, než se jít jako totální lama zeptat securiťáka s otázkou: “Prosimvás, která řada je na let do Prahy?”

wizzair tel avivTen kouká na drát, na letenky, na nás, na hodiky a říká “Do Prahy? Za dvě minuty se zavírá brána!” nastává okamžik kdy už mi v hlavě šrotuje, kdy že to vlastně letí další let do Prahy, když tu řekne tu památnou větu: “Pojďte se mnou” a významně pokyne rukou ve který drží naše letenky. Zjistili jsme co znamená V.I.P. servis, neboť za jeho asistence přeskakujeme všechny zátarasy, projdem nějakou zkratkovou chodbou, kde náš průvodce významně mrká na ochranku ochranky, jako že nejsme vetřelci a jdem na security rozhovor.

Otázka č. 1 která nepřekvapuje “proč jdete sakra tak pozdě??” “No protože jsme netušili, že odlétáme z T1, letěl jsem odsud 18x z T3 a teď prvně z jedničky”. To zní rozumně. Samozřejmě jako nesezdaný pár, který dokonce ani není couple jsme podezřelí více, než je zdrávo a tak máme fakt důkladně zkontrolovaný zavazadla vč. protivýbušninového rozboru, vše je OK a tak můžem jít když ejhle..kua, ten autobus co nás měl odvézt ujel!!! Tak jdu za paní s telefonem, říkám, že fakt spěcháme na to letadlo, někam zavolá a říká: “Počkaj na vás”.

Jako ne že by se mi v Izraeli nelíbilo, ale jsem rád že jsme se nalodili.

Ani nevím co napsat závěrem, snad jen, že to byly fakt skvělý dva dny. Líbilo? Tak sharujte, a jestli vás Izrael a cestování po něm zajímá víc, můžete se stavit na můj Izrokurzík.

karmelsky trh tel aviv izraelPár rad co se hoděj vědět. Na letišti v Izraeli buďte včas. Letenky od 1 400 Kč zpáteční z Prahy, Budapešti (pro Brňáky a Slováky) či Katovic (pro Ostrawaky a Olomóčany) koupíte u Wizzairu, z Prahy můžete mrknout na FlyUP, lety libovolně kombinovat, případně pro jiné dny použijte vyhledávač Matrix.

Z letiště v Avivu se dostanete snadno vlakem téměř do všech severních koutů Izraele (např. bez přestupu až do Haify) (TA – 16 NIS, Jeruzalém – 23,50 NIS) , když nechcete jet vlakem, busem se dostanete s přestupem do Jeruzaléma (24 NIS), nebo Šerutem na jakoukoli adresu v Jeru za 64 NIS. (1 NIS – cca. 6 Kč).

Více informací o letišti v Tel Avivu najdete zde.

tak si to tam užijte!

A (nebo se ještě) mrkněte na pár fotek které se nevešly do textu.

Jeruzalém

al-aqsa

Vstup do mešity Al-Aqsa

tramvaj-jeruzalem-izrael

Derech Yaffo, Jeruzalem

skalni-chram-jeruzalem

Skalní dóm, Chrámová hora, Jeruzalém

skalni-chram-jeru

Skalní dóm, Chrámová hora, Jeruzalém

racte-se-vykoupat

Vana na vyhození, Jeruzalém

prodej-nabytku-arabska-ctvrt-jeruzalema

Prodejna nábytku, Jeruzalém

poulicni-umeni-v-jeruzaleme

Kola rozličných funkcí, Jeruzalém

krisnaci-v-jeru

Ulice nového města, Jeruzalém

kocka-na-chramove-hore

Kočka na Chrámové hoře, Jeruzalém

jak-si-kdo-ustele,-tak-si-i-lehne

Jak si kdo ustele, tak si i lehne, Jeruzalém

bezdomovec-v-jeruzaleme

Life sucks even in the Holy land, Jeruzalém

al-aqsa-jerusalem-protisvetlo

Mešita Al-Aqsa, Chrámová hora, Jeruzalém

Tel Aviv:

ani-bulvar-si-nepoctete

dolphinarium

Delfinárium, diskotéka, která byla 2x vyhozena do vzduchu při sebevražedném atentátu, Tel-Aviv

konsky handliri

Někdo meje koně pod kapotou, někdo koně, Tel-Aviv

mann-auditorium

Sídlo Izraelské filharmonie, Tel-Aviv

mezi-ta-a-jaffa

Zapadlý kus města, Tel-Aviv – Jaffo

obchudek

Instalatéři, Tel-Aviv

A ještě trocha umění závěrem:

jerusalem-art

Fasáda, Jeruzalémské staré město

karmelsky trh tel aviv izrael

Davidovo náměstí, Tel-Aviv

Závěrem ještě orientační rozpočet:

Zpáteční letenka Praha – Tel-Aviv: 2 000 Kč

Šerut do Jeruzaléma: 400 Kč

Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hostelu v Jeruzalémě (Starém městě): 950 Kč/2. os

Autobus do Tel-Avivu: 120 Kč

Autobus po Tel-Avivu: 3x 40 Kč

Ubytování v Tel-Avivu: 0 Kč (pokud tam nemáte kamarády, zkuste Couchsurfing)

Vlak na letiště: 100 Kč

Jídlo a pití (falafely, jahody, čerstvé džusy, kafíčka, večeře v TA): cca 800 Kč

Summa summárum cca. 4 000 Kč / jeden člověk

Za dva nezapomenutelné dny to není tak moc, levnější a lepší než pokuta za rychlou jízdu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *